Haber

Avustralyalı Araştırmacıların Yeni Çalışması Dünya’nın İç Çekirdeğine Işık Tutuyor

CANBERRA, 22 Şubat (Xinhua) — Avustralyalı araştırmacılara göre, Dünya’nın en içteki çekirdeği muhtemelen yaklaşık 650 km yarıçaplı metalik bir toptan oluşuyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) bir araştırma ekibi, Çarşamba günü yayınlanan bir çalışmada, depremlerin neden olduğu sismik dalgaların Dünya’nın çekirdeğine nasıl nüfuz ettiğini ve içinden geçtiğini analiz ederek gezegenin en derin bölgelerine yeni bir ışık tuttu.

Sismologlar, Dünya çapında beş kez yankılanan dalgaları ilk kez gözlemlediklerini ve bu bulgunun gezegenin yapısında dört yerine beş farklı katman olduğunu doğruladığını söyledi.

ANU Yer Bilimleri Araştırma Okulu’ndan Thanh-Son Pham, “İç çekirdeğin en içteki çekirdeği olarak bir iç metalik topun varlığı yaklaşık 20 yıl önce varsayılmıştı. Şimdi hipotezi kanıtlamak için başka bir kanıt dizisi sunuyoruz” dedi. – makalenin yazarı. .

Kaynağa dönmeden önce, araştırmacılar, doğrudan Dünya’nın merkezinden geçerek, titremenin tetiklendiği Dünya’nın karşı tarafına giden sismik dalgaları analiz ettiler.

“Yoğun nüfuslu sismograf ağları tarafından kaydedilen sinyalleri yükseltmek için bir teknik geliştirerek, ilk kez Dünya çapı boyunca beş kata kadar ileri geri sıçrayan sismik dalgaları gözlemledik. Önceki çalışmalarda yalnızca tek bir antipodal sıçrama belgelendi. dedi Pham. “Bu bulgular heyecan verici çünkü Dünya’nın iç çekirdeğini ve en merkezi bölgesini keşfetmenin yeni bir yolunu sunuyorlar.”

Gazetenin ortak yazarı Hrvoje Tkalciç, Dünya’nın en iç kısımlarını incelemenin bize gezegenin geçmişi hakkında daha fazla bilgi verebileceğini ve oluşumunun gizemini çözmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

haber-civril.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu