Haber

CIA Direktörü tarih yazdı: Çin, 2027’de Tayvan’ı işgal edecek

Ukraynalı “Rus ordusu büyük bir taarruza hazırlanıyor”Uyarılar gündemde kalırken, ABD istihbaratının bir numaralı ismi William Burns, 24 Şubat’ta ikinci yılına girecek olan Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

CIA Başkanı William J. Burns, dün Georgetown Üniversitesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, savaşta önümüzdeki 6 ayın çok kritik olduğunu vurguladı. Rusya lideri Vladimir Putin’in Batı’nın savaşa olan ilgisinin zayıflaması ve “siyasi yorgunluktan”Burns, Ukrayna’da orduyu güçlendirme ve değerli kazanımlar elde etme fırsatı bularak, “Önümüzdeki 6 ay savaş için kritik”dedim.

Aynı zamanda ABD’nin eski Moskova Büyükelçisi olan CIA Direktörü, Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği toprakları birer birer kaybedebileceğini kaydederek, Putin’in barış müzakereleriyle ilgilenmediğini ve tek amacının savaşı kazanmak olduğunu sözlerine ekledi.

“ÇİN ORDUSU TAYVAN’IN İŞGALİNE HAZIRLANIYOR”

ABD için en büyük jeopolitik riskin Çin olduğuna değinen Burns, Çin ile ABD arasında artan rekabetin benzersiz olduğunu söyledi. Burns’e göre Putin’in Ukrayna’daki deneyimini yakından izleyen Çin lideri Xi Jinping, Rusya’nın zayıf askeri performansından rahatsız.

Çin’in Ukrayna savaşı için Rusya’ya öldürücü silahlar vermek istemediğine dikkat çeken Burns, ABD istihbaratına göre Çin’in Tayvan’ı işgal etmeyi planladığını da savundu. CIA Direktörü konuşmasında, Çin Devlet Başkanı Xi’nin orduya 2027 yılına kadar Tayvan’ın işgaline hazırlanma talimatı verdiğini söyledi.

haberyaglidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu