Teknoloji

Devletler ABD’de TikTok’u yasaklamaya devam ediyor

Son dönemde gizlilik sorunlarıyla gündeme gelen Çin merkezli sosyal medya platformu TikTokkullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

ABD, son dönemde özellikle gençler arasında oldukça yaygınlaşan sosyal medya platformu TikTok için yeniden harekete geçti.

Devletler TikTok’u yasakladı

eski adıyla Teksas, Maryland, Güney Dakota, Alabama ve Utah,hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlardan TikTok’a erişmesini yasakladı.

New Jersey ve Ohio, hükümet cihazlarında TikTok’u yasaklayan en son ABD eyaletleri oldu.

Demokrat New Jersey Valisi Phil Murphy, Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in sahip olduğu kısa video uygulamasını devlet cihazlarında yasaklamasının yanı sıra; Huawei, aralarında Hikvision, Tencent, ZTE ve Kaspersky’nin de bulunduğu bir düzineden fazla satıcının çalışmalarını ve hizmetlerini yasakladığını söyledi.

TikTok’tan yapılan açıklamada, “Pek çok devletin asılsız yalanlara dayanan TikTok hakkında politikalar geçirmek için siyasi çoğunluğu takip etmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı.”söylendi.

TikTok’u hükümet cihazlarından yasaklama davetleri, ABD FBI Direktörü Christopher Wray’in Kasım ayında bunun ulusal güvenlik riskleri oluşturduğunu söylemesinin ardından hız kazandı.

Wray, Çin hükümetinin uygulamayı kullanıcıları etkilemek veya cihazlarını kontrol etmek için kullanabileceğini söyledi.

haberkalecik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu