Haber

Hindistan, Çin ile gerilimin yaşandığı sınır bölgesine daha fazla asker konuşlandırıyor

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Çin ile gerilimin tırmandığı tartışmalı sınır bölgesine daha fazla asker konuşlandırıldığını söyledi.

BCC’nin haberine göre Jaishankar, Çin ile yaşanan gerilime ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Jaishankar, iki ülke arasındaki tartışmalı sınır bölgesindeki Arunaçal Pradeş eyaletindeki askeri varlığını azami seviyeye çıkardıklarını vurgulayarak, “Bugün Hindistan ordusu, Çin sınırında daha önce askerlerin konuşlandırılmadığı bazı bölgelere asker gönderdi. .” söz konusu.

Ayrıca Jaishankar, Çin’in sınır bölgesindeki statükoyu tek taraflı olarak değiştirmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Tartışmalı bölgede gerginlik sürüyor

İki ülkenin ortasında, 9 Aralık’ta belirsiz sınır hattını tanımlayan Fiili Kontrol Hattı’nda çatışma yaşandı, her iki taraftan da menfaat sağlayanlar oldu. Olay 3 gün sonra medyaya sızdı ve yetkililer tarafından doğrulandı.

Çin ve Hindistan’ın ortasındaki Himalaya Dağları ile çevrili hat, ülkeler arasında egemenlik anlaşmazlıklarına neden oluyor. Akarsuları, gölleri, buzulları ve karlı zirveleri kapsayan 3 bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletinde 90 bin kilometrekarelik araziyi savunurken, Yeni Delhi, Aksay-Çin yaylalarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik arazinin Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, aralarındaki egemenlik ihtilaflarını uzun yıllardır çözememiştir.

15 Haziran 2020’de sınırın batısındaki Ladakh bölgesindeki Galvan Vadisi’nde Hintli ve Çinli askerler arasında çıkan çatışmada 20 Hintli asker şehit oldu. Çin ayrıca çatışmada 4 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmanın ardından iki ülkenin askeri birlikleri sonunda teyakkuza geçti, Hindistan karadan havaya füze savunma sistemi konuşlandırdı ve Çin obüs ve tankları konuşlandırdı.

Bu gerilim, dünyanın en büyük ordularına sahip ülkelerin kamuoyundaki “savaş” söylemleriyle daha da arttı.

İki ülkenin askeri heyetlerinin ortasında, sonunda gerilimi azaltmak amacıyla müzakerelere başlandı. Görüşmelerin ardından sınır bölgesindeki birliklerin koordineli ve planlı bir şekilde geri çekilmesi kararlaştırıldı.

İki ülke askerlerinin sürtüşmeye neden olan tüm sınır bölgelerinde hatlarına döndüğü geri çekilme sürecinin 14 Eylül’de tamamlandığı açıklandı.

Yeni çatışma, sınır bölgesindeki gerginliğin devam ettiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu